הכנת ריהוט העץ שלכם לקראת החורף

העונה הקרה מביאה עמה רוחות, גשמים, מזג אוויר סוער שעשוי להסב לעץ נזק רב מעצם היותו חומר טבעי, במיוחד כאשר הוא חשוף לאוויר הפתוח. על אף שבמדינת ישראל החורף נחשב לדל יחסית בממטרים בהשוואה למדינות רבות, יש צורך להגן על רהיטי העץ ולוודא שהם לא ייפגעו בתנאי רטיבות. כאשר עץ בא במגע עם מים, הוא מתרחב ובסופו של דבר, מתפצל ומתעוות והדבר פוגע במראה ובחוזק שלו.
מה עושים? כאן נכנסות לתמונה פעולות הכנה הנדרשות לביסוס התשתית של הרהיט תוך שימוש בחומרי איטום ייחודיים – לכות, שמנים וצבעים שיעניקו לו חוסן, שרידות והגנה. בניגוד למה שנהוג לחשוב, מדובר במשימה פשוטה יחסית וכל שצריך זה להצטייד במוצרים המתאימים ולעקוב אחרי ההוראות. לפניכם מספר מוצרים מומלצים בתחום צבעי העץ לחיזוק רהיטי עץ וכיצד ליישם אותם כהלכה על מנת ליהנות מתוצאות איכותיות.

שמני הגנה דוחי מים


האויב המושבע של העץ הם המים. רצוי להרחיק ככל שניתן את רהיטי העץ ממגע עם מים, במיוחד בגשמים עזים. נזקי מים עשויים לגרום לעובש ולריח רע.
נסו לשמור את הרהיטים במחסן, לעטוף בניילון, למקם מתחת לקירוי, הרחק מחשיפה לגשם. אך גם אם עשיתם כל שנדרש, יש לקחת בחשבון שעדיין קיים סיכוי שהמים יגיעו לעץ. לכן, עדיף להשתמש מבעוד מועד במוצרי הגנה לעץ מפני מים. שמנים שונים המתאימים לעצים מסוגים שונים.
לפני שימוש במוצרי הגנה מסוג זה, יש לשייף בעדינות שכבות צבע ישנות וכן להסיר לכלוך ואבק ורק לאחר מכן ליישם על פי ההוראות של התכשיר (מספר שכבות, זמני המתנה לייבוש החומר, הקפדה על כלי יישום מתאימים כמו רולר) כך שיוסיף לרהיט אטימות בפני רטיבות, דהייה וסדקים.

כוחה של הלכה


חומר חשוב נוסף בתחזוקת רהיטי עץ מדי עונה קרה לכה. זו מספקת לעץ הגנה ומפחיתה את הנזקים הפוטנציאליים של חדירת נוזלים. מומלץ לבחור לכה על בסיס אלקיד אשר יוצרת עמידות גבוהה לבלאי בתנאי רטיבות קשים. לפני יישום לכה מכל סוג, חשוב ללטש את הרהיט, לנקות היטב משומן ולכלוך בעזרת חומרי ניקוי ייעודיים ולייבש היטב את הרהיט.

צבעי מגן


פעולות חיזוק והגנת העץ מפני רטיבות לקראת החורף תורמים גם לחידוש מראה העץ. ניתן למצוא מגוון רחב של צבעי מגן בגוונים שונים המדגישים את יופיו הטבעי ומעניקים לו חזות מרעננת. הקפידו בבחירת צבעים המתאימים לסוג העץ הנבחר, וכן צבעים שמעניקים לעץ הגנה מפני מזג האוויר ובמיוחד מפני רטיבות על כל המשתמע מכך – ריקבון, דהייה, פטריות. לפני היישום, העץ אמור להיות נקי ומלוטש. שימו לב שקיימים בשוק צבעים שקופים וצבעים על בסיס מים ידידותיים לסביבה ובטוחים למגע ולנשימה וכן צבעים המיועדים לרהיטי עץ חיצוניים כמו ריהוט גינה. ישנם גם צבעים עוצמתיים במיוחד המשלבים פורמולה של מים ושמן במוצר אחד להשגת אטימות גבוהה במיוחד.

לזור להגנת עץ


לזור הוא אחד מחומרי הגמר בעלי תפקיד חשוב בתהליך הגנת העץ. מדובר בעצם בסוג של לכה או צבע המשמש כציפוי ייחודי לרהיטי עץ , על בסיס שמן או מים. הלזור אינו מתקלף, מתאים לעצים ממגוון סוגים ומיועד הן לשימוש פנימי והן לשימוש חיצוני, מגן מפני מים, ריקבון ועובש. לרוב נהוג להשתמש בלזור לאחר ניקוי יסוד והוא מהווה שכבת בסיס שלאחריו ניתן לצבוע את העץ בצבעים שונים או בלכות מסוגים שונים.

אל תחכו שמזג האוויר החורפי יפגע ברהיטי העץ היפים שלכם. נקו אותם היטב והצטיידו בחומרי הגנה ייחודיים לעץ שיעניקו לו את ההגנה המבוקשת לאורך כל חודשי החורף.